Mija – wystawa studentek i studentów 1 roku studiów MGR z pracowni multimediów Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego.
wernisaż: 22.02.2024 godzina 17:00
Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki
wystawa będzie dostępna w konkretne dni i godziny, przed spektaklami sztuki Momo:
25.02.2024 (niedziela) od godz. 16:00 do 19:00
27.02.2024 (wtorek) od godz. 8:45 do 13:30
28.02.2024 (środa) od godz. 8:45 do 13:30
29.02.2024 (czwartek) od godz. 8:45 do 13:30
01.03.2024 (piątek) od godz. 8:45 do 13:30
02.03.2024 (sobota) od godz. 10:30 do 13:30
autorki i autorzy prezentowanych prac: Sylwia Baron, Sara Bartunek, Julia Brodziak, Kacper Ceglarz, Marlena Golijasz, Eliza Komorowska, Julia Korotina, Weronika Kuliberda, Natalia Lichwa-Długosz, Emilia Nawrocka, Monika Nowak, Wiktora Opoń, Małgorzata Przerwa, Julia Smandzich, Viktoria Sobkowiak, Kamila Sołowska, Michał Sowiżdrzał, Dagmara Szeląg, Roksana Tyczyńska, Maria Zmarzły
Prace powstały pod opieką artystyczną dr hab. Bartosza Posackiego i dr Pauliny Ptaszyńskiej.
Upływ czasu jest nieubłaganą siłą, wiecznie płynącą rzeką, która niesie nas swoim nurtem, obojętna na nasze pragnienia i zmagania. Gdy dni zamieniają się w noce, a pory roku zmieniają się z cichą nieuchronnością, wpadamy w nieubłagany marsz sekund, minut i godzin. Czas, to nieuchwytne i nienamacalne pojęcie, jest zarówno towarzyszem, jak i wrogiem, tkającym gobelin naszego życia nitkami doświadczeń, radości i smutku.
W tej nieustannej podróży często konfrontujemy się z przejmującą rzeczywistością utraty wspomnień. Wspomnienia, fragmenty naszej przeszłości, prześlizgują się przez sito czasu, pozostawiając po sobie niewyraźny ślad tego, co było kiedyś. Twarze bledną, miejsca się rozmazują, a żywe kolory naszych najcenniejszych chwil stają się przytłumionymi odcieniami wspomnień. Ulotny charakter pamięci jest słodko-gorzkim przypomnieniem, że nawet najcenniejsze doświadczenia nie są odporne na erozję czasu.
W obliczu tego nieustannego marszu pojawia się niepokojąca kontemplacja nad możliwością zmarnowania życia. Każda mijająca chwila oferuje wybór – wybór, czy przyjąć teraźniejszość, realizować pasje, pielęgnować relacje i delektować się bogactwem istnienia. Jednakże zbyt łatwo jest ulec bezwładności rutyny, urokowi odwlekania lub otępiającemu komfortowi tego, co znane. Zanim się zorientujemy, lata mijają, a potencjał dobrego życia pozostaje niewykorzystany.
Świadomość upływu czasu, stopniowa utrata wspomnień i strach przed zmarnowaniem życia mogą być potężnym katalizatorem introspekcji i zmian. Zmusza nas do doceniania ulotnego piękna każdej chwili, tworzenia relacji i realizowania naszych marzeń z poczuciem pilności. Skłania nas do bycia strażnikami naszych wspomnień i pielęgnowania chwil, które nas definiują, oraz ludzi, którzy kształtują naszą podróż.
Wystawa składa się z 20 prac w dziedzinie nowych mediów wykonanych przez studentki i studentów z 1 roku studiów MGR z pracowni multimediów Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Ekspozycja towarzyszy premierze spektaklu „Momo” w reżyserii Jacka Bały.
Autorką tekstu jest Julia Brodziak, autorką plakatu jest Weronika Kuliberda.